Köögiremont, täna jätkasin aknalauaga. Varem oli aknalaua asemel suur töötasapind, mis uue plaani järgi jääb tavaliseks aknalauaks.

Ma ei oska sirget joont hoida

Selleks pidin saagima töötasapinna pooleks, kasutasin tikksaagi, joonistasin joone ette, aga ikka oli tulemus kõver.

Silmnähtavalt kõver aknalaua, serv freesitud ümara profiiliga

Lisaks on seinad ja aken ka sel viisil ehitatud, et kui aknalaua lõikaks välja ühe mõõdu järgi aknaga paralleelselt, siis ühest otsast oleks aknalaua äär seinast eemal 2cm teises otsast, aga 4cm.

Vana laki eemaldamiseks kasutasin relakat lihvimisotsikuga ja liivapaberiga p40. Sellega sain ka saetud serva tasandada. Kuna saagimine ei tulnud ikka üldse hästi välja.

Suur vahe on, kas suurte teradega 40 või peenem 60. Vana värvi või laki eemaldamiseks vali kindlasti karedam.

Pärast laki maha võtmist kasutasin puidu lihvimiseks 60st liivapaberit ja käsitsi lihvisin veel üle 200ga.

Mõtlesin, et ma saaksin ju veel lihvida seda kõverat tulemust, aga kui ma käega üle aknalaua tõmbasin, siis see tundus omamoodi lahe ning ma otsustasin, et see sirgeks ajamine ei ole oluline. Kuna terve köök tuleb ära remontida.

Freesimine

Kuna ma Youtube’ist sattusin ülafreesi kasutamise videote peale ning sattusin vaimustusse ja peale seda oman ka ühte isenditest, siis nüüd sain ka seda praktiliselt kasutada. Laki maha lihvimisel relakaga jäid ääred ebaühtlased, tõenäoliselt kui ma palju harjutaksin saaksin ka kunagi sujuva äärega hakkama, aga esialgu on relaka tunnetuse saamine keeruline, iga väiksem liigutus võib tekitada rohkem kahju kui kasu.

Mõned freesi otsikud ja nende profiilid
Serva freesimine

Ülafreesiga saab kasutada erineva profiiliga terasid, mis lõikavad puidu äärt või süvistavad puitu jättes erineva kujuga sooned või servad

Kõige tavalisem on ümar serv, mida saab ka liivapaberiga käsitsi saavutada. Aga freesil on kaasas ka piiraja, mis aitab sirget joont hoida. Kahjuks ei sobi see väikestesse kohtadesse, nagu ka minu olukorda, kus materjal on juba kuskile ära kinnitatud ja ruumi nurgas ei ole.

Ehk siis taastamine on keerulisem, kui uue asja viimistlemine ja paigaldamine. Kuid ma olen lubanud, et ma tahan selle remondi ökoloogilist jalajälge hoida väiksena, seega püüan ikka kasutada ära kõik korraliku materjali.

Väike probleem

Kuna relakas kipub kasutamisel äärest sisselõikama, siis jällegi aknalaua tegemisel tekkis probleem, päris aknaraami äärest lakki ma maha ei saanud. Sealt peab nüüd käsitsi liivapaberiga üle tegema. Tundub väga tüütu töö.

Kui see tehtud, siis õlitan aknalaua ja selle suurema poole, millest saab pingi istumisalus.

Päeva kokkuvõte

Kui sa teed midagi päris esimest korda, siis on ikka keeruline küll. Selline tunne, et teed valesti ja kindlasti on mingi nipp, kuidas saaks paremini teha.

Ja kui valmis saad on tunne, et kui ma nüüd teeks uuesti, siis teeks hoopis teistmoodi.

Aga see ongi ju tore, tähendab nüüd olen juba targem.

Kait hobid ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *